Ojeté vozy ŠKODA Plus

Průvodce koupí ojetého vozu

Koupit si úplně nový vůz s nulou najetých kilometrů je bezesporu skvělé! Nasednete do naleštěného vozu, na kterém nenajdete jediný škrábanec či známku opotřebení a vše podtrhne vůně novoty v celém voze. 
Nákup nového vozu, které čerstvě opustilo výrobní linku ale není pro každého. Spoustu lidí se naopak přiklání spíše ke koupi ojetého vozu, které už má něco za sebou, je dobře zajeté a prověřené pár desítkami kilometrů. 

Koupě ojetého vozu s sebou nese ale také velké množství rizik. Pár tipů, jak se nejvíce vyvarovat chybě při koupi takového vozu pro vás sepsala vedoucí prodeje ojetých vozů z AUTOCENTRA Jičín – Iva Bohuňovská. 

Kde nejlépe hledat ojeté vozy?

Jako velká většina nákupů, i ojeté vozy dnes můžete vybírat především online. Ojeté vozy lze vyhledat hned na několika inzertních portálech. K nejpoužívanějším určitě patří skodaplus.cz a dasweltauto.cz, kde naleznete výhradně prověřené koncernové vozy, nabízené u autorizovaných partnerů v rámci programu ŠKODA plus a Das WeltAuto. Mezi další nejčastěji využívané portály k vyhledání nabídky ojetých vozidel patří Tipcars.com a sAuto.cz, kde už ovšem garance kilometrů, ani stav vozu, nemusí být vždy stoprocentní. 

Na co si dát v online inzerci pozor?

Při hledání vozu se soustřeďte zejména na původ vozu a najeté kilometry! Průměrný nájezd kilometrů za rok může napovědět, zda je celkový nájezd kilometrů reálný, či nikoli. Čím více informací o vozidle a jeho výbavě je v inzerátu uvedeno, tím lépe. Taktéž VIN vozidla (identifikační číslo vozu) by mělo být v inzerátu uvedeno. U koncernových vozů lze servisní historii prověřit u každého autorizovaného partnera, což jednoznačně doporučuji, protože i u vozů dovezených ze zahraničí lze historii dohledat. Další možnost, kde ověřit historii a původ vozu poskytuje společnost CEBIA.

Nezapomínejte na fyzickou prohlídku!

Při fyzické prohlídce vozidla se soustřeďte na celkový dojem. Prohlédněte si vůz ve všech stran, zaměřte se na poškození karoserie a vady laku. Pokud je lak popraskaný, zkuste se podívat důkladněji, zda-li se nejedná o počínající korozi karoserie. Zkontrolujte si pneumatiky. Mají vzorek minimálně 4 mm? A dále si během prohlídky odpovězte na tyto otázky:

 

Startuje vůz na první pokus?

Má motor adekvátní zvuk?

Není příliš "ohmataný" volant?

Jak vypadají ovládací prvky ve vozidle?

Vyzkoušejte si vůz při testovací jízdě!

K nákupu ojetého vozu, ať staršího roku výroby či mladšího, určitě doporučuji vzít s sebou zkušeného mechanika! Vždy absolvujte předváděcí jízdu. Odhalíte např. nepravidelný chod motoru či funkčnost převodovky. Poznáte, jestli spojka nezabírá moc „nahoře“ a nebude třeba ji vyměnit. Různé hluky od nápravy lze rozeznat pouhým poslechem. Při nákupu vozu s pohonem 4×4 určitě vyzkoušejte, zda-li je vše funkční. Seriózní prodejce vám nabídne vhodný terén pro testování.   

Jak je to s nákupem ojetého vozu u nás v AUTOCENTRU Jičín se můžete podívat v tomto videu!

Jak je to se zárukou ojetých vozů?

Zeptejte se prodejce na záruku na vůz. Záruka může být poskytována přímo výrobcem v rámci tzv. prodloužené tovární záruky, nebo dodatečně pojišťovnou.
Mezi lidmi je rozšířený mýtus, že ojetý vůz záruku nemá. Není to pravda. Odpovědnost za vady dle občanského zákoníku je 24 měsíců při nákupu vozu na rodné číslo, resp. 12 měsíců při nákupu na IČ. Záleží jen na serióznosti prodejce, zda-li má tuto informaci ve smlouvě.

Co kontrolovat před podpisem smlouvy?

Zkontrolujte údaje ve smlouvě. O vás, o prodejci, o voze. Smlouvu budete potřebovat při přihlášení na registru vozidel a musí být bez chyb! Většina prodejců má k dispozici program, který chyby (zejména ve VIN) eliminuje. Ale ještě stále najdete dost „prodejců“, kteří smlouvu vyplňují ručně. Právě zde buďte obezřetní a zkontrolujte všechny zapsané údaje. 

Jak je to se servisem vozu po koupi?

Pokud si jdete vůz koupit do autorizovaného dealerství, zcela jistě nekoupíte vůz, který čeká v nejbližších dnech servis. Naopak. Vůz je připraven, měl by být čistý, přiměřeně natankovaný a bez dalších nutných investic.
U prodejců typu „Autobazar XY“ může lehce nastat situace, kdy bude nutné si připravit 5 – 20 tis. Kč na olejový servis (v tom lepším případě). Může se stát, že vás bude čekat i výměna rozvodů, kabinového a pylového filtru, kontrola geometrie, atd. V tomto případě už se pohybujeme v desetitisícových částkách.

Koupit si ojetý vůz s sebou nenese tedy jen plno stresu a obav z koupě. Naopak! Koupit si ojetý vůz může být občas i velmi výhodná záležitost. Záleží jen na tom, na jak spolehlivého prodejce narazíte. Největší jistotou jsou především autorizovaní dealeři ojetých vozů. 

Pokud o koupi ojetého vozu přemýšlíte, není nic jednoduššího, než se ozvat třeba právě nám, do AUTOCENTRA Jičín, kde vám prodejci ojetých vozů velmi rádi pomohou! 

Naše nabídka disponuje hlavně značkami ŠKODA, Volkswagen, SEAT a AUDI. Vybere si tedy opravdu každý!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek