Proč je potřeba přezouvat letní pneumatiky na zimní?

Důvodů, proč přezouvat letní pneumatiky na zimní je celá řada.

Kdy je ideální čas přezout?

Dle §40a zákona 361/2000 Sb. mají řidiči povinnost použít zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 31. března, pokud je na silnici souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza nebo pokud lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza.

Přezouvání pneumatik nenechávejte, v žádném případě, na poslední chvíli. Mohlo by vás to v případě brzkého příchodu zimy lidově řečeno vyšplouchnout. Vždy počítejte alespoň s týdenní objednací lhůtou.

A pokud vás nebaví každou sezónu tahat těžká kola tam a zpět, AUTOCENTRUM Jičín pro vás má řešení. Zaplaťte si službu zvanou pneu hotel a za pár stokorun vám kola na celou sezónu správně uskladní.

Nové nebo ojeté zimní pneumatiky?

V dnešní složité ekonomické situaci se může zdát nákup použitých zimních pneumatik jako skvělý nápad. Ovšem realita už tak růžová není.

Díky nákupu starších pneumatik se připravíte o jejich nejlepší vlastnosti. Zimní pneumatika funguje nejlépe první 3 sezóny, poté její vlastnosti, díky opotřebení a stáří, začínají pomalu klesat. Výrobci pneumatik mluví o tom, že pneumatika ztratí své vlastnosti po 10 letech provozu. Proto byste starší pneumatiky už rozhodně neměli na svůj vůz nazouvat.

Toto byla jen obecná rada. Teď ale něco z praxe.
Pneumatiky po roce provozu málokdo, bez zjevného důvodu, prodává. Například do oběhu se dostávají pneumatiky z bouraných vozů, což může být i zdraví nebezpečné. Taková pneumatika na první pohled nevykazuje žádné vady, ale může být vlivem nárazu například poškozená vnitřní konstrukce, což může vést například až k defektu, v lepším případě vytvoření boule a tím pádem znehodnocení pneumatiky.

Kolik vás bude stát přezutí pneumatik v servisu?

Ceny přezutí pneumatik můžeme rozdělit do dvou kategorii. Přezutí pneumatik nebo přezutí kompletních kol.

Přezutí kompletních kol je méně časově náročné, tudíž o něco levnější. Během prací nehrozí poškození kol. Kola se pouze vyváží, zkontrolují a namontují na auto. Cena úkonu se pohybuje cca od 400 Kč dle typu a velikosti kola, celý úkon zabere maximálně 30 minut.

O něco časově náročnější je přezutí samotných pneumatik, také o něco dražší. Při opakovaném nazouvání a vyzouvání pneumatik hrozí poškození kordu pneumatiky. Kola se musí odmontovat z vozidla. Vyzout původní pneumatiku a nazout zimní pneumatiku. Takto obutá kola se musí vyvážit a namontovat na vozidlo. Cena úkonu se pohybuje cca od 800 Kč až do 2000 Kč dle typu a velikosti kola. Celé to zabere jednomu mechanikovi od 45minut až do cca 90 minut. Opět v závislosti na velikosti a typu kola.

Pneumatiky na zimu

Chcete ušetřit a kola si přezout sami?

Přezutí kompletních kol vypadá snadno, ale měli byste si dát na pár věcí pozor.

Předtím, než kola namontujete, musíte zkontrolovat jejich stav, stáří, hloubku dezénu (neměla by klesnout pod 5mm) a správné opotřebení.

Po namontování kol je důležité kola správně dotáhnout. Při nesprávném dotažení se mohou kola povolit a za jízdy třeba upadnout. V případě, že kola přetáhnete, riskujete, že nepůjdou povolit, což v případě defektu někde na silnici může být velmi nepříjemná situace.

Znamená vyšší cena zároveň vyšší kvalitu?

U zimních pneumatik platí, že čím kvalitnější a dražší pneumatiku koupíte, tím lépe a bezpečněji se o vás postará.

Problémy nejlevnějších zimních pneumatik: 

Nemusí znamenat jen to, že s nimi někde zapadnete, ale možných problémů je celá řada.

První z možných problémů může být bezpečnost. Ty nejlevnější pneumatiky se vyrábí v zemích 3. světa, kde nekladou příliš důraz na kvalitu. Při jízdě může dojít k defektu, potažmo k nehodě. Použité směsi neodpovídají evropským standardům. Směs může být příliš tvrdá a pneumatika nemusí vůbec dobře přilnout k vozovce nebo naopak měkká a pneumatika se velmi rychle opotřebuje

Další věcí je komfort. Pneumatiky mohou hučet a přenášet do karoserie chvění či vibrace. Špatná pneumatika může i abnormálně zvýšit spotřebu vašeho vozu.

Zlatá střední cesta – nejprodávanější zimní pneumatiky:

Jsou pneumatiky vyráběny dle evropských standardů a odpovídají všem stanoveným normám. S takovými pneumatikami se nemusíte v zimě bát nikam vyrazit. Mají o něco horší vlastnosti než prémiové pneumatiky, avšak pokud nejezdíte v horských oblastech, pro běžný provoz pneumatiky stačí.

Výhody nejdražších zimních pneumatik:

Prémiové pneumatiky jsou špičkou v oboru, s těmi nemusíte mít strach vyrazit ani do horských oblastí. Pokud najezdíte mnoho kilometrů, máte výkonný vůz nebo jen prostě chcete mít klid, že vás nenadálé výkyvy počasí nedostanou do potíží, prémiové pneumatiky by měly být vaší volbou.

Když jde do tuhého - sněhové řetězy?

Používání sněhových řetězů reguluje vyhláška. Nasazení je povinné v případě, kde je u silnice značka C5. V modrém poli symbol kola s řetězy.

Sněhové řetězy

Maximální povolená rychlost s řetězy je 50  km/h. Mimo oblast označenou značkami máte na výběr, zda řetězy nasadíte nebo ne. Jakmile skončí souvislá vrstva sněhu, ihned řetězy sundejte. Hrozí poškození vozovky i pneumatiky. Montáž řetězů v krizové situaci může být velmi obtížná. Proto je dobré si montáž nanečisto zkusit v klidu doma za teplého počasí.

Sněhové řetězy se liší typem, kvalitou a především cenou. Pokud pořizujete řetězy pouze kvůli jednorázové dovolené v zahraničí, stačí základní verze kovových řetězů. Pokud jezdíte do hor pravidelně, pořiďte si kvalitní řetězy. Jsou vyrobeny z kvalitnějších materiálů a mají vychytávky jako např. samonavíjení či samodopínání.

Praktické tipy pro péči o zimní pneumatiky

Na co bychom neměli zapomínat, při provozu ani v letních měsících, je pravidelná kontrola tlaku v pneumatikách. Dle výzkumu až 60% vozidel jezdí s podhuštěnými pneumatikami. To má velký vliv na spotřebu vozidla a opotřebení pneumatik. Proto na to nezapomínejte. Pokud nevíte jaký tlak v pneumatikách by mělo vaše vozidlo mít, tak tyto informace naleznete na vnitřní straně víčka palivové nádrže.

A dalším tipem je jednoznačně impregnace pneumatik. Impregnace totiž zpomaluje stárnutí pneumatik. Vyplatí se impregnaci provádět až několikrát za rok.

Nenechávejte přezutí pneumatik na poslední chvíli! 
Pokud jste se rozhodli si pneumatiky nechat přezout od profesionálů, neváhete se objednat v AUTOCENTRU Jičín

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek