Dálnice

Dálniční známky pro rok 2021! Vše na jednom místě!

Ještě v letošním roce, když jste chtěli vyrazit na cestu po českých dálnicích, bylo nutné mít na předním skle vozu nalepenou dálniční známku. S koncem letošního roku ale tato éra skončí a přichází nový, modernější způsob, pořizování dálničních známek.
Toto už jsme ale asi všichni slyšeli. Víte ale, kde si dálniční známku koupit? Kolik bude stát nebo jaké budou lhůty platnosti?

Dali jsme pro vás dohromady informace, které jsou nyní k dispozici, aby byl pro vás nákup dálniční známky na rok 2021 jednodušší.

Od kdy elektronická známka platí a jak dlouho?

Nový způsob pořizování dálničních známek začne 1. prosince 2020, kdy bude možné si známku platnou na příští rok zakoupit. Ti z vás, kteří mají roční dálniční známku pro rok 2020 ale nemusí známku pořizovat hned na 1. ledna 2021. Do konce ledna 2021 bude totiž stále vaše známka na předním skle platná, jako tomu bylo do teď. Ovšem při pořízení nové, elektronické, dálniční známky už ale lhůta platnosti známky změní. Nebude totiž platná daných 14 měsíců (prosinec – leden), jako tomu bylo do teď. Nová dálniční známka bude platná 1 rok přesně na den od data zakoupení (v případě odložené platnosti pak ode dne začátku platnosti). Toto může být velká výhoda například pro řidiče, kteří si pořídí nový vůz v průběhu roku. Platnost dálniční známky začíná v den doručení potvrzení o jejím zakoupení. Dálniční známka ale řidiče informuje i o ukončení jeho platnosti v daný den, ve kterém prochází. Výhodou je i to, že známka zároveň nemusí začít platit hned po jejím zakoupení. Řidič si totiž může sám určit, od kdy chce, aby známka byla platná.

Kolik nás bude elektronická známka stát?

Ceny dálničních známek se nebudou lišit od cen v letošním roce.
10 dní dálniční známka

Standardní cena 310 Kč

Eko cena 155 Kč

30 dní dálniční známka

Standardní cena 440 Kč

Eko cena 220 Kč

1 rok dálniční známka

Standardní cena 1 500 Kč

Eko cena 750 Kč

Eko ceny platí jen pro vozy na stlačený zemní plyn, nebo biometan, tedy CNG nebo BioCNG. Neplatí na vozy LPG. 1)

Kdo si musí dálniční známku pořídit?

Povinnost mít zaplacenou elektronickou dálniční známku budou mít všechna motorová vozidla nejméně se čtyřmi koly, jejichž nejvyšší povolená hmotnost činí 3,5 tuny. Povinnost se ovšem nevztahuje na přípojná vozidla a motocykly.

Od 1. 1. 2021 budou osvobozena od poplatků za dálniční známku všechna vozidla na elektřinu, hybridní vozidla a vozidla na vodík, dále přeprava vybraných osob a historická vozidla.

Ne všechna vozidla jsou od poplatků za dálniční známku osvobozena automaticky. U vozidel, u kterých jde nárok na osvobození ověřit přes registry státní správy to bude fungovat automaticky. Jedná se například právě o vozidla na elektrickou energii, vodík nebo hybridy s přidělenou speciální SPZ (typicky začínající písmeny EL). Dále historická vozidla či vozidla přepravující držitele průkazu ZTP nebo ZTP/P, či nezaopatřené děti, které jsou léčeny pro onemocnění zhoubným nádorem nebo hemoblastózou.
Elektromobily či hybridy bez speciální SPZ musí pro osvobození od poplatků za dálnice podat oznámení. Stejně tak vozidla provozovaná domovy pro osoby se zdravotním postižením, pokud slouží k přepravě právě těchto osob a elektromobily a hybridy registrovaná v zahraničí. K podání oznámení o osvobození budete moci využít elektronický webový formulář, či tištěné PDF, které potom odešlete buď pomocí datové schránky nebo poštou na Státní fond dopravní infrastruktury.

Kde si můžeme elektronickou dálniční známku pořídit?

Dálniční známku si budete moci zakoupit v e-shopu na stránkách edalnice.cz . Pokud ale nejste příznivci online nákupů, nebojte, k dispozici bude i síť fyzických obchodních míst a samoobslužných kiosků před vjezdem na zpoplatněné úseky.
Bude nutné znát pouze SPZ vozu, na který dálniční známku pořizujete a zvolit si dobu platnosti, na kterou známku chcete koupit. Po zaplacení vám obsluha vydá potvrzení a můžete vyrazit.

Pokud jste vlastníky firemní flotily vozů, jako třeba my, v AUTOCENTRU Jičín a potřebujete zakoupit dálniční známky hned na více vozů najednou, je tu jednodušší řešení i pro vás. Všechny SPZ těchto vozů zapíšete do daného systému a v posledním kroku zaplatíte za elektronické dálniční známky v rámci jediné platby kartou nebo bankovním převodem.

Silnice

Jak bude probíhat kontrola elektronických dálničních známek?

Jako tomu bylo do teď, kontrolu zakoupení a platnosti dálničních známek bude zajišťovat Policie ČR a Celní správa ČR. Ke kontrole jim budou sloužit kamery ve hlídkových vozidlech, které dokáží rozpoznat SPZ, nebo na kontrolních branách, ke kterým budou mít vzdálený přístup. Ovládací tablet potom, na základě SPZ vašeho vozu, okamžitě odhalí informaci, zda má vozidlo zakoupenou platnou elektronickou dálniční známku nebo zda je osvobozeno. Kontrola bude prováděna přímo na zpoplatněném úseku dálnice.

Zakoupení dálniční známky je při užívaní zpoplatněných úseků opravdu nutné. Pokud totiž nebudete platnou dálniční známku mít a vaše vozidlo zároveň není od poplatku osvobozeno, hrozí vám pokuta až 20 000 Kč.

Pokud řidič záměrně zneužije tohoto systému a podá oznámení o osvobození, aniž by na něj měl nárok. Udělená pokuta se potom může vyšplhat až do výše 100 000 Kč. Pokud bude zpoplatněný úsek dálnice užívat vozidlo, na které se osvobození vztahuje, ale řidič oznámení o osvobození nepodal, přestože to zákon vyžaduje, hrozí mu pokuta až 5 000 Kč.

Jaké jsou výhody modernějšího způsobu poplatků za používání dálnic?

  1. Zdroj obrázků: https://edalnice.cz/
  2. Zdroj náhledového obrázku a obrázku v textu: https://pixabay.com/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek